Oil And Gas Extraction in Baton Rouge, Louisiana
64 oil and gas extraction businesses in Baton Rouge
64
62
64
53
About Oil And Gas Extraction in Baton Rouge
There are 64 businesses classified under Oil And Gas Extraction in Baton Rouge, Louisiana. 62 have phone numbers on file. 64 have email addresses available.
Use our business search to find and contact specific oil and gas extraction companies in Baton Rouge.
Top Cities for Oil And Gas Extraction in Louisiana
| City | Businesses |
|---|---|
| Houma | 3K |
| Venice | 2K |
| Lafayette | 2K |
| Coushatta | 1K |
| New Iberia | 1K |
| Golden Meadow | 1K |
| Broussard | 916 |
| Buras | 880 |
| Covington | 820 |
| New Orleans | 725 |
Search Oil And Gas Extraction
Other Industries in Baton Rouge
- Educational Services (18K)
- Executive, Legislative, And General Government, Except Finance (6K)
- Health Services (6K)
- Engineering, Accounting, Research, Management, And Related Services (6K)
- Business Services (5K)
- Wholesale Trade-durable Goods (4K)
- Nonclassifiable Establishments (4K)
- Membership Organizations (3K)
- View all industries →