Oil And Gas Extraction in Covington, Louisiana
820 oil and gas extraction businesses in Covington
820
818
820
749
About Oil And Gas Extraction in Covington
There are 820 businesses classified under Oil And Gas Extraction in Covington, Louisiana. 818 have phone numbers on file. 820 have email addresses available.
Use our business search to find and contact specific oil and gas extraction companies in Covington.
Top Cities for Oil And Gas Extraction in Louisiana
| City | Businesses |
|---|---|
| Houma | 3K |
| Venice | 2K |
| Lafayette | 2K |
| Coushatta | 1K |
| New Iberia | 1K |
| Golden Meadow | 1K |
| Broussard | 916 |
| Buras | 880 |
| Covington | 820 |
| New Orleans | 725 |
Search Oil And Gas Extraction
Other Industries in Covington
- Health Services (3K)
- Educational Services (3K)
- Wholesale Trade-durable Goods (1K)
- Insurance Agents, Brokers, And Service (577)
- Engineering, Accounting, Research, Management, And Related Services (417)
- Heavy Construction Other Than Building Construction Contractors (415)
- Business Services (343)
- Nonclassifiable Establishments (332)
- View all industries →